Translate This Page Translate this page ترجم هذه الصفحة Преведи тази страница Tradueix aquesta pàgina 翻译此页 Prevedi ovu stranicu Preložit tuto stránku Oversæt denne side Isalin ang pahinang ito Käännä tämä sivu Traduire cette page Diese Seite übersetzen Μετάφραση αυτής της σελίδας תרגם דף זה Translate this page Terjemahkan halaman ini Traduci questa pagina このページを翻訳 Translate this page Tulkot šo lapu Išversti ši puslapi Vertaal deze pagina Oversett denne siden Traduzir esta página Traduce aceasta pagina Перевести эту страницу Prevedi to stran Преведи ову страну Preložit túto stránku Traducir esta página Översätt den här sidan Перекласти цю сторінку Phiên d?ch các trang này
Menu główne
· Linki
· GRY
Menu

anonse.jpg





Rozkład jazdy PKP

odjazdy-m.jpg
przyjazdy-m.jpg

Kolporter RSS
O najnowszych newsach możesz dowiedzieć się za pośrednictwem kanałów rss.
rss1.0
rss2.0
rdf
Latest Comments
[News] Etyka
Autor: jaro60 dnia 26 maj : 08:02
Swieta racja.

[News] Uzdrowiciel
Autor: jaro60 dnia 21 maj : 13:23
I co na to Puste Obietnice,cos zapanowala dziwna c [ more ... ]

[News] Normalność
Autor: jaro60 dnia 21 kwi : 07:45
Dla mnie, to Tusk jak wroci do kraju to powiinien [ more ... ]

[News] Wykład dr Zbigniew Stanuch "Golgota Kobiet - relacje więźniarek Ravensbrück
Autor: Jan II dnia 14 kwi : 10:07
Bardzo przejmujący wykład. Ale mówienie o kobietac [ more ... ]

[News] Paplecznik - czyli wTylewizji po Goleniowsku cześć 10
Autor: MW dnia 02 kwi : 16:27
Przegadane to . Podane w mało ciekawej medialnie f [ more ... ]

[News] Sedno sprawy
Autor: jaro60 dnia 17 mar : 13:16
Oczywista prawda.Tylko opozycyjni POpaprancy mowia [ more ... ]

[News] Nobliści
Autor: jaro60 dnia 28 sty : 08:01
SWIETA RACJA.

[News] Ja nie mam czasu!
Autor: admin dnia 17 sty : 00:45
Jasne że to nie tajemnica. Chodzi o radnego Czerw [ more ... ]

[News] Ja nie mam czasu!
Autor: MW dnia 17 sty : 00:18
" eden z radnych" - jak wiecie który to dlaczego [ more ... ]

[News] Park 750 - lecia Goleniowa i konsultacje społeczne???
Autor: Jan II dnia 11 gru : 22:19
Uważam - w przeciwieństwie do Pani Muszyńskiej, że [ more ... ]


Orkiestra pomogła tysiącom dzieci
GŁOS SZCZECIŃSKI Zanim do szpitali trafiła aparatura kupiona przez WOŚP, do badania słuchu noworodków wykorzystywano dzwoneczki albo... klaskano w dłonie.
Dzięki sprzętowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tysiące noworodków zaraz po urodzeniu przechodzi w szpitalach wstępne badanie słuchu. Dzieci, u których stwierdzono wadę, dzięki wcześnie podjętej rehabilitacji i pomocy specjalistów mogą nauczyć się słyszeć. Rozwijają się normalnie.

Żółta nalepka

Małgorzata Frąckiewicz ze Szczecina odetchnęła z ulgą. Jej córeczki na szczęście dobrze słyszą.- Badanie w szpitalu na oddziale noworodkowym nie wykazało ubytku słuchu. Ale dzieci są w grupie ryzyka, więc w książeczce zdrowia wklejono im żółtą nalepkę Wielkiej Orkiestry - mówi Małgorzata Frąckiewicz.

Taka nalepka to dla rodziców i lekarzy rodzinnych informacja, że jest podejrzenie niedosłuchu i dziecko musi przejść ponowne weryfikacyjne badanie słuchu.
Panią Małgorzatę spotkaliśmy z dziećmi w Polskim Związku Głuchych - Centrum Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu przy ul. Niedziałkowskiego w Szczecinie. Tutaj - także na aparaturze przekazanej nieodpłatnie przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - po raz kolejny zbadano im słuch

- Baliśmy się, że coś jednak może złego wyjść - mówi Kacper Machowiak, ojciec dziewczynek.

- Dobrze, że można było to sprawdzić szybko - dodaje pani Małgorzata.
Oboje przyznają, że teraz zwracają większą uwagę na dźwięki. Nie słuchają zbyt głośno radia ani telewizora.

Zdaniem Beaty Płóciennik, audiometrystki, wszyscy przyszli rodzice powinni o tym pomyśleć jeszcze wtedy, gdy dziecko jest w łonie matki.

- Niewiele matek zdaje sobie sprawę, że już wtedy dziecko odbiera dźwięki. Trzeba je z nimi oswajać i na przykład... śpiewać - mówi. Beata Płóciennik od dziesięciu lat bada dzieciom słuch w Centrum przy ul. Niedziałkowskiego.

Dużo dzieci więcej się nie bada

Siedmiomiesięczny Jakub przez ponad tydzień leżał na oddziale intensywnej terapii. Dostawał leki, więc jest w grupie dzieci zagrożonych niedosłuchem. Badanie w szpitalu wykazało ubytek słuchu.

- Lekarze uspokajali, że przeważnie tak wychodzi, że to trzeba sprawdzić - mówiła nam Aneta Hrynczyszyn, mama Jakuba, gdy ją spotkaliśmy w Centrum przy ul. Niedziałkowskiego. - Dziś po raz drugi jestem na badaniach kontrolnych. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze.

W ubiegłym roku na takie obiektywne badania słuchu zgłosiło się do Centrum 1145 dzieci z całego województwa.

- W tej chwili wykrywalność wad słuchu u dzieci jest duża. W szpitalach, na oddziałach noworodkowych wykrywa się zaburzenia słuchu u ponad 90 procent dzieci - mówi dr Andrzej Stecewicz, dyrektor PZG Centrum. - Tylko niestety część tych dzieci, mimo że miało skierowanie i wyznaczony termin wizyty, nie jest przyprowadzana przez rodziców na badania weryfikacyjne. Dopiero około 3-4-go roku życia rodzice zauważają, że mowa ich dziecka nie rozwija się. Niesłyszące dziecko ma bowiem zahamowany jej rozwój. Te cztery pierwsze lata życia to okres najważniejszy - "złoty wiek" dla rozwoju mowy. Potem trudniej o skuteczną pomoc.

Psycholog się pomylił

Często jest tak, że to sami rodzice szukają pomocy zbyt późno.
Ale Beata Płóciennik mówi, że nie zawsze to oni są winni.
- Czasem matkę coś niepokoi, ale słyszy od lekarza "Co pani wymyśla!". Albo dziwi się, że dziecko nie słyszy. Mówi sobie: "Przecież ja chodzę na szczepienia, badania" - opowiada pani Beata.Zdarza się, że lekarze nie chcą skierować na badania słuchu. Dr Stecewicz pamięta chłopca, którego psycholog uznał za upośledzonego umysłowo.

- Dzieciak skończył podstawówkę, bo był inteligentny. Okazało się, że nie słyszy, ale potrafi czytać mowę z ust.

Dzieciom w takim wieku niewiele już jednak można pomóc.

Słuch można udrożnić

- W pierwszym roku życia dziecka z niedosłuchem dużo można jeszcze zrobić - zapewnia dr Andrzej Stecewicz. - Słuch może jeszcze udrożnić rehabilitacja.
Dziecko, już w pierwszych miesiącach życia, może dostać aparat słuchowy lub implant (wszczep ślimakowy). Dotychczas robiono to w Warszawie. W tym roku dzięki staraniom profesor Czesławy Tarnowskiej implanty będą wszczepiane na oddziale otolaryngologii w szczecińskiej klinice PAM.- Dzięki wcześniej wykrytej wadzie słuchu, zaopatrzeniu w odpowiednie aparaty słuchowe, w razie potrzeby dokonaniu wszczepu ślimakowego oraz skutecznej rehabilitacji dziecko ma szansę rozwiać się na równi z dzieckiem słyszącym. W wyniku skutecznej rehabilitacji może rozpocząć i kontynuować naukę w szkole ogólnodostępnej, ukończyć studia wyższe i znaleźć odpowiednią pracę - mówi dr Stecewicz.

W ubiegłym roku placówka dra Stecewicza opublikowała drugie wydanie książki pt. "Niepokonani mimo wszystko". Przedstawiono w niej sylwetki podopiecznych Centrum, którzy osiągnęli sukces w życiu osobistym, zawodowym i społecznym.

Przed Orkiestrą klaskali

Zanim do szpitali trafiła aparatura Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, do orientacyjnego badania słuchu noworodków wykorzystywano dzwoneczki albo zwyczajnie... klaskano w dłonie.

- Klaskało się nagle, poza polem widzenia dziecka, żeby sprawdzić czy słyszy i reaguje na dźwięk - mówi Iwona Stramowska, pielęgniarka z PZG Centrum, która przez 12 lat szkoliła pielęgniarki i położne, jak przeprowadzać takie badania na oddziałach noworodkowych i w domach.

Były też czasy, że po województwie krążył samochód sanitarny przeprowadzający badania słuchu dzieci w ich domach. Dzieci zgłaszały pielęgniarki położne.

- Potem z powodu ograniczenia środków finansowych wyjazdy w teren przerwano - mówi dr Stecewicz. - Na szczęście już w 13 powiatach funkcjonują punkty logopedyczne podległe PZG Centrum, gdzie rehabilituje się dzieci z wadą słuchu. Rodzice z dziećmi nie muszą więc dojeżdżać do nas do Szczecina. Oszczędzają na czasie i kosztach. Najważniejsze to jednak systematycznie rehabilitować dziecko w domu pod kierunkiem specjalistów.

Dr Andrzej Stecewicz liczy na to, że po kolejnym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak zaopatrzy Centrum PZG w nowy sprzęt. Obecny, używany od 2002 roku, jest już mocno wyeksploatowany.



Anna Miszczyk




Więcej w dzisiejszym papierowym wydaniu "Głosu Szczecińskiego"


informacja http://www.glosszczecinski.com.pl
Zapraszamy do zakupu i czytania tego poczytnego dziennika

Wersja do druku
Podziel się:   Facebook MySpace Buzz Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon


Autor: admin  ::  sobota 12 stycznia 2008 - 10:03:11  ::  Czytaj/Komentuj: 0


Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]

Dorabianie kluczy Goleniów

Ogłoszenia

Czas generowania: 0.0942 sek., 0.0043 z tego dla zapytań.