WiadomośćAbonament trzeba będzie płacić inaczej
(Kategoria: Wieści z Kraju)
Dodane przez Adam
środa 09 stycznia 2008 - 01:28:27

GŁOS SZCZECIŃSKI Choć już od 13 grudnia obowiązują nowe przepisy dotyczące opłat za radio i telewizję, niewiele osób wie jak i gdzie to zrobić.
- Słyszałam w radiu, że teraz abonament płaci się inaczej, ale nikt mi nie potrafi powiedzieć, na czym polega ta nowość - skarży nam się Czytelniczka "Głosu" Joanna Chrydeczko. - Pytałam się na swojej poczcie, ale tam nawet nie wiedzieli, że coś się zmieniło. Więc nie płacę w ogóle. Tak robią niemal wszyscy moi sąsiedzi.


Nie tylko książeczki


Do 13 grudnia można było opłacać abonament jedynie w imiennych książeczkach. Przede wszystkim na poczcie (opłaty darmowe).

- Teraz będzie to można robić w oparciu o standardowe druki także w innych placówkach, takich jak banki czy punkty kasowe, jak również przez internet - mówi pytana przez nas o nowe przepisy Teresa Jakutowicz z ministerstwa infrastruktury.


Stare książeczki "opłat abonamentowych" obowiązywać będą jeszcze 12 miesięcy. Za ich pomocą będzie można nadal wnosić opłaty na poczcie i dokonywać wszelkich zmian danych dotyczących użytkowania radioodbiorników lub telewizorów.

Numer w ciągu 14 dni

W ciągu tych 12 miesięcy Poczta Polska ma obowiązek nadania każdemu posiadaczowi odbiornika (radia lub telewizora) indywidualnego numeru identyfikacyjnego.

- Każdy już płacący za abonament zostanie powiadomiony na piśmie o nadaniu mu numeru indywidualnego - wyjaśnia Eugenia Bragin, rzecznik poczty. - Otrzymamy też darmowe specjalne blankiety wpłat, co powinno znacznie ułatwić transakcje. Będą na nich wydrukowane indywidualne kody paskowe, nie trzeba będzie więc niczego wypełniać, jak w dotychczasowych książeczkach.

Numer identyfikacyjny szczególnie przyda się przy wpłatach przez internet.

Kupiłem dopiero teraz telewizor

Osoby, które pierwszy raz rejestrują odbiornik (radio i - lub - telewizor) nie muszą składać na Poczcie Polskiej wniosku o przyznanie numeru.

W każdej placówce powinny już być dostępne formularze, które trzeba wypełnić. W ciągu 14 dni od daty przyjęcia wniosku przez pocztę otrzymają zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego.

Rodzą się kłopoty

- Wynajmuję mieszkanie studentom, bo mam dwa lokale - mówi nam pan Jan G. - Kto powinien rejestrować telewizor, który mają, a nie jest moją własnością, tylko ich?

To pytanie zdaliśmy w ministerstwie finansów. Teresa Jakutowicz odesłała nas po wyjaśnienia do ministerstwa kultury.

- Sprawę opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych reguluje ustawa o opłatach abonamentowych, której autorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który jest kompetentny do wykładni jej przepisów - stwierdziła.

Zdaliśmy więc to samo pytanie rzecznikowi ministra kultury, Annie Konik-Żurawskiej. Niemal dwa tygodnie urzędnicy ministra zastanawiali się nad odpowiedzią. I nadal to czynią. Jak tylko coś wymyślą, powiadomimy o tym naszych Czytelników.

Marek Rudnicki



Więcej w dzisiejszym papierowym wydaniu "Głosu Szczecińskiego"
informacja -LINK-
Zapraszamy do zakupu i czytania tego poczytnego dziennika




Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://www.goleniow.net.pl/news.php?extend.733 )


Czas generowania: 0.0091 sek., 0.0016 z tego dla zapytań.