WiadomośćJesienna edycja - Zupełnie innej lekcji przyrody
(Kategoria: Wieści z Regionu)
Dodane przez admin
poniedziałek 19 września 2016 - 16:44:00


lekcjaprzyrody 1.jpg Jesienna edycja - Zupełnie innej lekcji przyrody

Projekt edukacji ekologicznej dla szkół podstawowych i gimnazjów z Powiatu Goleniowskiego

Zachodniopomorskie szkoły mogą jeszcze wziąć udział w projekcie i skorzystać z bezpłatnego transportu na zajęcia w Wolińskim PN.

Całodniowe zajęcia, łączące badania terenowe z doświadczeniami i obserwacjami laboratoryjnymi, realizowane są w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów. W sercu Wolińskiego Parku Narodowego uczestnicy ze szkół podstawowych i gimnazjów mogą skorzystać z kilkunastu różnych, gotowych scenariuszy zajęć.
„Zupełnie inna lekcja przyrody” to projekt edukacyjny, z którego mogą skorzystać uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów zlokalizowanych na obszarach wiejskich i miastach do 5 tys. powiatów: gryfickiego, goleniowskiego, kamieńskiego i polickiego. Udział w projekcie gwarantuje nie tylko wspaniałą przygodę z żywą przyrodą, ale także bezpłatny transport na całodniowe zajęcia. Lekcje są przygotowywane i prowadzone przez ekspertów z dziedziny nauk przyrodniczych, na co dzień pracujących m.in. w Wolińskim Parku Narodowym i Uniwersytecie Przyrodniczym im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

lekcjaprzyrody 5.jpg




lekcjaprzyrody 4.jpg

Lekcje prowadzone są w terenie oraz w pracowniach tematycznych: przyrodniczej, plastycznej, multimedialnej, fotograficznej i w sali projekcyjnej. Dzięki zastosowaniu w procesie edukacyjnym metody badawczej, uczniowie sami zbierają materiały i próbki badawcze, sami je badają w laboratorium i sami formułują wnioski końcowe.
Dużym atutem projektu jest położenie ośrodka edukacyjnego – Centrum Współpracy Międzynarodowej – na szczycie klifu, nad samym brzegiem Bałtyku. W bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka znajduje się także jezioro Gardno, co daje rzadką możliwość realizowania zajęć hydrologicznych prowadzonych równolegle w dwóch środowiskach: słodkowodnym i morskim. Znajduje to potwierdzenie w popularności zajęć wodnych – jednymi z najchętniej wybieranych scenariuszy są „Życie w kropli wody” i „Kropla wody jako prawdziwy kosmos mikroorganizmów”. Dużą popularnością wśród szkół podstawowych cieszą się także zajęcia pt. Poznajemy przyrodę wszystkimi zmysłami. Gimnazjaliści najczęściej biorą udział zajęciach z bardziej zaawansowanymi treściami, takich jak badanie czystości wody przy pomocy bezkręgowców i porostów, czy poznawanie geosystemu plaż, wydm i klifów.


lekcjaprzyrody 6.jpg

Pierwsze zajęcia odbyły się 23 maja br. i od tego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością wśród zachodniopomorskich szkół. Mimo dużego zainteresowania wciąż dostępne są terminy zajęć zaplanowanych na październik. Po szersze informacje zapraszamy wszystkie szkoły, które chciałyby skorzystać z zajęć i projektu, na stronę -LINK-
Projekt „Zupełnie innej lekcji przyrody” jest inicjatywą Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie nie tylko udział w zajęciach jest nieodpłatny, ale szkołom z powiatów goleniowskiego, gryfickiego, kamieńskiego i polickiego Fundusz zagwarantował także bezpłatny transport.


lekcjaprzyrody 8.jpg
Partnerami projektu są Woliński Park Narodowy oraz Stacja Monitoringu Środowiska Przyrodniczego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Białej Górze. W tegorocznej edycji weźmie udział około 1.500 uczniów.



***
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.


 



Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://www.goleniow.net.pl/news.php?extend.6292 )


Czas generowania: 0.0147 sek., 0.0019 z tego dla zapytań.