WiadomośćNIK o opłatach za wodę i ścieki
(Kategoria: Wieści z Kraju)
Dodane przez Margo
sobota 20 sierpnia 2016 - 10:08:13


Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przedstawiła raport o kształtowaniu cen za dostraczanie wody i odprowadzanie ścieków. Z raportu wynika, że ceny za usługi wodno-kanalizacyjne w Polsce w ostatnich 8 latach wzrosły o 60% i osiągnęły poziom, powyżej którego zostanie naruszona unijna zasada dostępności cenowej usług (przyjmuje się, że obciążenia budżetu rodziny z tytułu opłat za wodę i ścieki nie powinny przekroczyć 3 proc. dochodów netto).  O taki stan rzeczy NIK obwinia samorządy, które postawione w potrójnej roli: właściciela przedsiębiorstwa, regulatora i przedstawiciela konsumentów nie wykorzystują dostatecznie swoich uprawnień i nie chronią mieszkańców przed systematycznymi podwyżkami. NIK twierdzi, że nawet spotęgowanie nakładów na modernizację i rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej nie stanowi wystarczającej argumentacji tak wysokiego stopnia wzrostu cen w ostatnich latach.

Główne grzechy samorządów:
1.) preferowanie ochrony interesów przedsiębiorstw - dostępności cenowej usług dla obywateli nie traktuje się jako równie ważnego zagadnienia.
2.) brak szczegółowej analizy taryfy opłat za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, przed przekazaniem radom miast do zatwierdzenia (nie sprawdza się np. zasadności wliczania do cen płaconych przez mieszkańców kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa.)
3.) brak procedur weryfikacji wniosków taryfowych, a tym samym niemożność odtworzenia ścieżki decyzyjnej. Ustalenia mające wpływ na stopień obciążenia mieszkańców kosztami funkcjonowania przedsiębiorstw podejmowane są wyłącznie w oparciu o materiały przygotowane przez przedsiębiorstwa, tj. bez badania dokumentów źródłowych. NIK podczas kontroli stwierdził przypadki, w których projekty uchwał taryfowych przedkładanych radom miast przez prezydentów były w całości - łącznie z uzasadnieniami - przygotowywane przez przedsiębiorstwa.



Źródła problemów:
1.) konflikt interesów - gmina nadzoruje podmiot zarządzający jej własnym majątkiem, a jednocześnie jest zobowiązana do ochrony interesów mieszkańców. Negatywne skutki dodatkowo pogłębia fakt występowania monopolu sieciowego, co daje przedsiębiorstwom wodno-kanalizacyjnym możliwość nadużywania pozycji.
2.) usługi wodno-kanalizacyjne jako źródła dochodów dla budżetów samorządów - możliwość przeznaczania tych pieniędzy na cele niezwiązane ze zbiorowym zaopatrzeniem w wodę i zbiorowym odprowadzaniem ścieków, np. na wypłatę dywidendy lub wspieranie fundacji sportowych.
Co ciekawe brak jest uregulowań prawnych ustalających limit marży / zysku oraz zasad jego wykorzystania przez gminy, a biorąc pod uwagę monopolistyczny charakter rynku stanowi to ryzyko ciągłego drenażu kieszeni odbiorców.


Wnioski i uwagi NIK:

W celu poprawy funkcjonowania systemu kształtowania cen za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, w ocenie NIK konieczne jest aby Minister Infrastruktury i Budownictwa podjął działania zmierzające do:

    Ustanowienia funkcji zewnętrznego regulatora rynku na poziomie centralnym lub regionalnym (np. na poziomie samorządu województwa), do którego zadań należałoby np. prowadzenie analiz w oparciu o dane uzyskiwane z przedsiębiorstw wodociągowo - kanalizacyjnych, dzięki czemu możliwe byłoby ustalanie wieloletnich limitów taryf w układzie regionalnym z uwzględnieniem kategoryzacji gmin. System powinien uwzględniać możliwość czasowych odstępstw - w uzasadnionych przypadkach - od ustalonych limitów. Jednocześnie zatwierdzanie taryf nie musiałoby się odbywać corocznie.

    Ustalenia progu dostępności cenowej usług i metodologii jego obliczania, przy jednoczesnym wprowadzeniu mechanizmu dokonywania dopłat do ceny usług, w przypadku przekroczenia limitu obciążenia konsumentów opłatami za usługi (przekroczenia limitu dostępności cenowej).

    Uszczegółowienia zasad dotyczących ujmowania we wnioskach taryfowych amortyzacji środków trwałych, których nabycie lub wytworzenie było finansowane bezzwrotnymi środkami.
     Wprowadzenia ograniczeń dot. możliwości przeznaczania zysku z działalności wodociągowo - kanalizacyjnej na cele niezwiązane z tą działalnością.

źródło: -LINK-
informacje szczegółowe - -LINK-




Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://www.goleniow.net.pl/news.php?extend.6251 )


Czas generowania: 0.0175 sek., 0.0023 z tego dla zapytań.