WiadomośćBędą nas truć! Budują spalarnię opon
(Kategoria: Komentarz aktualny)
Dodane przez Andrzej
czwartek 21 lipca 2016 - 16:16:52


21.07.2016e.jpg"Będą nas truć, budują spalarnię opon",  tak w skrócie można odczytać paniczny list naszego czytelnika na umieszczoną na stronie miasta lakoniczną informację, którą zacytujemy :

"Nietypowy, innowacyjny projekt inwestycyjny ma szansę na realizację w Goleniowskim Parku Przemysłowym. Warszawska spółka P&P Pro Investment planuje budowę zakładu produkującego napełniacze sadzowo-mineralne, olej piropiliczny oraz złom stali stopowej.
W lutym bieżącego roku inwestor podpisał z Burmistrzem Gminy Goleniów list intencyjny, w którym wyraził zamiar zakupu terenu inwestycyjnego wielkości około 2 hektarów. Kosztem 20 mln zł zbuduje na nim zakład, w którym zatrudnienie znajdzie 20 osób. Podstawowym profilem działalności będzie produkcja paliw – oleju piropilicznego. W procesie technologicznym powstanie również produkt węglowy (sadza techniczna), metale żelazne oraz gaz generatorowy."

Już sama treść listu może przerażać, lecz nie chodzi tu o spalarnię, a o zakład pirolizy opon samochodowych oraz innych materiałów gumowych i plastykowych.

Na świecie są stosowane dwie metody na utylizację tego typu odpadów, jedna to spalanie, a druga to piroliza w wyniku której uzyskuję się między innymi tzw. olej piropiliczny i gazy.

Olej ów, w zasadzie jest paliwem podobnym do oleju napędowego w stanie nieoczyszczonym, który po oczyszczeniu może być wykorzystany w produkcji paliw do pojazdów lub do produkcji  paliwa opałowego.

Znaczną zaletą pirolizy w stosunku do spalarni jest znaczna redukcja zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, które w zasadzie pojawiają się dopiero po na etapie spalania  produktów gazowych, które zużywa się w toku produkcyjnym.

Sama piroliza nie jest, jak wskazuje notatka, technologią innowacyjną, jest znana od lat, a w  naszym kraju istnieje kilkanaście zakładów tego typu korzystających z różnych metod pirolizy.





Oddziaływanie na środowisko naturalne, przynajmniej według raportów środowiskowych nie jest wielkie, mimo że w toku produkcji mogą się przedostawać do atmosfery związki trujące i rakotwórcze w bardzo niewielkich ilościach (poniżej norm dozwolonych emisji).

Ale to nie znaczy,  że taka utylizacja odpadów nie rodzi zagrożeń.

Oto jeden z raportów w sprawie podobnego zakładu:

"Ewentualne wystąpienie poważnej awarii może skutkować zrzutem substancji niebezpiecznych. Wycieki mogą migrować do środowiska gruntowo-wodnego powodując jego zanieczyszczenie."

"Emisja zanieczyszczeń  do  powietrza  będzie  miała  charakter  pośredni poprzez  emisję  pyłów i  gazów  pochodzących  z  emisji  punktowej i nieznacznej  emisji  liniowej.  Emitowane związki i pyły  mogą  osiadać na powierzchnie ziemi i zanieczyszczać środowisko gruntowo-wodne."

Do tego może pojawić się zagrożenie spowodowane składowaniem odpadów oraz ich ewentualny zapłon.

Aktualnie przygotowywana jest ocena oddziaływania na środowisko. Jest to procedura administracyjna prowadzona przed podjęciem realizacji przedsięwzięcia mająca na celu rozważenie środowiskowych skutków przedsięwzięcia. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że procedura oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięć (poza oczywistą zgodnością z prawem krajowym) powinna być zgodna z Dyrektywą 85/337/EWG.
Na procedurę składają się:
- Przeprowadzenie selekcji zgodnie z art. 4 i powiadomienie społeczeństwa o wynikach tej selekcji,
- Dostarczenie przez inwestora informacji o oddziaływaniu na środowisko zgodnie z art. 5 i załącznikiem IV dyrektywy,
- Konsultacje z innymi organami administracji ochrony środowiska
    (art. 6 ust. 1)
- Konsultacje społeczne (art. 6 ust. 2-4)
- Konsultacje z innymi państwami członkowskimi, gdy występuje oddziaływanie transgraniczne przedsięwzięcia (art. 7)
- Obowiązek wzięcia pod uwagę wszystkich informacji zgromadzonych  w toku wszystkich etapów przez organ podejmujący decyzję ( art. 8)
- Obowiązek podania do publicznej wiadomości (art. 9 ust. 1) decyzji i zawartych w niej warunków, uzasadnienia decyzji – przeprowadzenie procedury  udziału społeczeństwa wraz z uwagami i wnioskami zgłoszonymi w jej trakcie, opisu środków mających na celu zapobieżenie lub zminimalizowanie szkodliwego oddziaływania na środowisko.


Do finalizacji budowy zakładu droga daleka,więc czasu na rozwianie wszelkich wątpliwości oraz przeprowadzenie konsultacji społecznych jest dosyć.


Andrzej Bugajski





Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://www.goleniow.net.pl/news.php?extend.6216 )


Czas generowania: 0.0407 sek., 0.0033 z tego dla zapytań.