Wiadomość6 rzeczy, których nie dowiesz się o JOW-ach z Wikipedii
(Kategoria: Różne)
Dodane przez Margo
piątek 24 lipca 2015 - 23:53:58


Znalezione obrazy dla zapytania wikipediaWprawdzie polska wersja językowa Wikipedii posiada hasło - "Jednomandatowe Okręgi Wyborcze", jest jednak ono dosyć skromne, choćby w porównaniu z Wikipedią anglojęzyczną. Czytając rozwinięcie hasła Jednomandatowe Okręgi Wyborcze można odnieść wrażenie, że pisała go osoba przeciwna wprowadzeniu ordynacji większościowej. Dlatego właśnie poniżej zamieszczę sześć informacji o JOW-ach, których nie znajdziesz w polskojęzycznej wersji Wikipedii:

1. ) system wyborczy JOW funkcjonuje aż w 65 państwach świata i obejmuje niemal 40% globalnej populacji ludzi
 ( głównie dzięki temu, że jest to system stosowany w Indiach )



2.) ordynacja większościowa panuje całkowicie lub częściowo w 6 z 7 najbogatrzych państwach na świecie wchodzących do grupy G7 :
- USA
- Wielka Brytania
- Kanada
- Francja
- Japonia
- Niemcy

3.) w wyborach według większościowej ordynacji wyborczej JOW rząd zmienia się średnio co 3 kadencje. W ordynacji proporcjonalnej, obowiązującej m.in. w Polsce - co 17 lat!

4.) JOW - y czasami prowadzą do powstania tzw. safe seats, czyli okręgów, z których bez żadnego wysiłku dostają się do sejmu zawsze ci sami posłowie. Dlaczego? Bo inni posłowie nie chcą stawać z nimi w szranki. Przykład z naszego lokalnego podwórka - kto wygra z Andrzejem Wojciechowskim w okręgu, z którego on startuje?

5.) Wielka Brytania celowo zachęcała państwa w Europie do wprowadzenia proporcjonalnej ordynacji wyborczej. Dlaczego? Zgodnie z własnym interesem lepiej mieć słabego sąsiada z rządam koalicyjnym.

6.) Gdyby nie Jednomandatowe Okręgi Wyborcze (JOW) Margaret Thatcher nigy nie byłaby w stanie przeprowadzić swoich reform i wyprowadzić Wielkiej Brytanii z ekonomicznej zapaści.

Link do artykułu o JOW na Wikipedii - -LINK-



Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://www.goleniow.net.pl/news.php?extend.5762 )


Czas generowania: 0.0132 sek., 0.0015 z tego dla zapytań.