WiadomośćBurmistrz przejmuje kompetencje Rady?
(Kategoria: Wieści z Gminy Goleniów)
Dodane przez Margo
środa 15 kwietnia 2015 - 21:05:16


Na stronie -LINK- ukazała się poniżej cytowana notka:
"Dwoje kandydatów na sołtysa wsi Białuń złożyło na ręce burmistrza wniosek o unieważnienie uchwały w sprawie wyboru sołtysa tej wsi. Zdaniem autorów wniosku, nie zapewniono tajności wyborów. Burmistrz odmówił unieważnienia uchwały, ponieważ wybory przeprowadzono zgodnie z przepisami, zaś w trakcie zebrania nikt nie zgłaszał zastrzeżeń co sposobu ich przeprowadzenia.
Wybory odbyły się 9 kwietnia w stołówce szkoły w Białuniu. W wyborach uczestniczyło 46 spośród 328 uprawnionych mieszkańców wsi. Sołtysem została wybrana pani Danuta Schultz, która otrzymała 25 głosów. Dwoje pozostałych kandydatów zyskało poparcie 12 i 8 wyborców.Zdaniem wnioskodawców, nie zapewniono odpowiednich warunków dla zachowania tajności głosowania, bo nie było kotar i zasłoniętych miejsc, w których uczestnicy zebrania mogliby dokonać wyboru, a na sali było ciasno. W opinii autorów wniosku o unieważnienie uchwały w sprawie wyboru sołtysa, warunki w jakich odbyło się głosowanie mogły mieć wpływ na wynik wyborów.W piśmie, które dnia 15 kwietnia została przesłana wnioskodawcom, burmistrz odmówił unieważnienia uchwały i wyboru sołtysa. Wybory zostały przeprowadzone zgodnie ze statutem sołectwa, który nie określa warunków technicznych głosowania, a w szczególności nie zobowiązuje do instalacji kotar i zapewnienia zasłoniętych miejsc do głosowania. Co ważne, w toku zebrania ani bezpośrednio po jego zakończeniu nikt z jego uczestników (w tym autorzy wniosku o unieważnienie) nie zgłaszał żadnych uwag do metodyki przeprowadzenia wyborów. W tej sytuacji wniosek o unieważnienie uchwały w sprawie wyborów sołtysa burmistrz uznał za bezzasadny."

Pytanie brzmi - czy burmistrz może samodzielnie rozpatrywać wniosek o unieważnienie wyborów sołtysa, a tym bardziej unieważnić go bez porozumienia z Radą?
Zastanówmy się nand tym.
Cóż takiego możemy wyczytać w Statucie Gminy Goleniów?





§ 14. 1. Organem stanowiącym i kontrolnym w Gminie jest Rada Miejska, zwana dalej “Radą”, do której należy rozstrzyganie wszystkich spraw publicznych o znaczeniu lokalnym, mających na celu zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców Gminy, niezastrzeżonych ustawami na rzecz innych podmiotów,
§ 62. 1. Organem wykonawczym Gminy jest Burmistrz Gminy Goleniów, zwany dalej “Burmistrzem”.
2. Burmistrz jest pracownikiem samorządowym zatrudnionym w ramach stosunku pracy na podstawie wyboru.


Z powyższych zapisów wynika jasno, że kontrola prawidłowości przebiegu i wyników wyborów do organów sołectwa, mieści się w zakresie i kompetencji wyłącznie rady gminy.
Jeżeli statut sołectwa nie przewiduje (a nie przewiduje) trybu kwestionowania wyników bądź sposobu przeprowadzenia wyborów do jego organów, możliwość zweryfikowania ich prawidłowości przez radę gminy należy, wywodzić z treści ogólnej normy kompetencyjnej sformułowanej w art. 18a ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 września 2008 r., sygn. akt III SA/Wr 8/08, publ. LEX nr 514980).
Wierząc w wyżej cytowaną informację burmistrz Krupowicz winien (jako prawy samorządowiec) przekazać pismo mieszkańców do Rady Miejskiej, a wnioskodawców o tym fakcie poinformować. Dlaczego tego nie zrobił? Dlaczego wszedł w zakres kompetencji Rady Miejskiej? Można zadać jeszcze jedno pytanie - czy Rada Miejska w Goleniowie jest jeszcze organem stanowiącym i kontrolnym? Mam podstawy sądzić, że już nie.








Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://www.goleniow.net.pl/news.php?extend.5531 )


Czas generowania: 0.0201 sek., 0.0016 z tego dla zapytań.