WiadomośćRanking zarobków prezesów spółek Skarbu Państwa. Oto 10 najlepiej opłacanych menadżerów
(Kategoria: Wieści z Kraju)
Dodane przez Margo
sobota 28 marca 2015 - 01:16:40


Zbigniew Jagiełło, PKO BP
Szef największego banku w Polsce zarobił łącznie w ubiegłym roku 3 miliony 112 tysięcy złotych i jest jedynym prezesem, któremu udało się przekroczyć barierę 3 milionów. To oznacza, że praca Zbigniewa Jagiełły była warta prawie 259 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Z kolei dniówka prezesa zarządu wynosiła aż 8,6 tysiąca złotych. Przy założeniu, że Jagiełło pracował 40 godzin tygodniowo, jego stawka godzinowa wynosiła 1618 złotych brutto. Co złożyło się na tak wysoką pensję? Jagiełło wynagrodzenia podstawowego od PKO BP otrzymał 2 miliony 265 tysięcy złotych. Łączne wynagrodzenie wyraźnie podniosły płatności na bazie akcji, które zostały rozliczone w formie gotówkowej. W ten sposób prezes polskiego banku wzbogacił się o 768 tysięcy złotych, ale te pieniądze otrzyma dopiero w tym roku. Dlaczego? Premie w postaci akcji w PKO BP przyznawane są "w pierwszym roku po roku kalendarzowym stanowiącym okres oceny".



Money.pl porównał również wypłaty Jagiełły z poprzednich lat. W 2013 roku Jagiełło zarobił zdecydowanie mniej, bo "tylko" 2,687 miliona złotych brutto. To oznacza, że wtedy jego stawka miesięczna wynosiła 223 tysiące złotych. Na pensje całego zarządu PKO przeznaczyła 8 milionów 226 milionów złotych, czyli w sumie o 1 milion 300 tysięcy złotych mniej niż w 2013 roku.

Kwota 3 milionów złotych jest dla prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa prawdziwym sufitem, jednak dla niektórych menadżerów w spółkach prywatnych stanowi raczej... podłogę. Szef Pekao, Włoch Luigi Lovaglio, w 2014 roku zainkasował 9,3 miliona złotych. Richard Gaskin z Banku BPH, który jest drugim najlepiej opłacanym prezesem banku notowanego na GPW, zainkasował 6 milionów złotych, z czego mniej niż połowa - 2,5 miliona złotych - to pensja podstawowa. Wynagrodzenie Jagiełły nie powinno jednak dziwić. Bankowi PKO BP - zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami analityków - udało się utrzymać zyskowność z poprzedniego roku. W ostatnich kilku prognozach biur maklerskich szacowano, że na poziomie netto zarobił w 2014 r. 3,2-3,4 mld zł, czyli zysk skonsolidowany 3,3 mld zł plasuje się dokładnie w połowie oczekiwań rynku.

W dużo większym stopniu niż w 2013 roku i latach ubiegłych na wynik netto spółki wpłynęły zyski z odsetek. Różnica pomiędzy odsetkami płaconymi przez klientów za kredyty w porównaniu z odsetkami od depozytów powiększyła się w ciągu roku o aż 12 procent. W tym czasie zyski z prowizji spadły o ponad 2 procent. Na coraz trudniejszym rynku bankowym taki wynik nie ucieszył akcjonariuszy, gdyż wycena akcji od 1 stycznia 2014 roku spadła o 14 procent.

Więcej poczytacie sobie - źródło: -LINK-




Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://www.goleniow.net.pl/news.php?extend.5439 )


Czas generowania: 0.0234 sek., 0.0012 z tego dla zapytań.