WiadomośćŚwięty, który (nie) istniał patronem Goleniowa
(Kategoria: Komentarz aktualny)
Dodane przez admin
środa 23 kwietnia 2014 - 17:25:00


sw-jerzy.jpg
Co z tym świętym

 "Święty Jerzy, scs. Wielikomuczenik Gieorgij Pobiedonosiec (ur. w III wieku w Kapadocji - zm. 23 kwietnia ok. 303 w Liddi) – prawosławny wielki męczennik Jerzy Zwycięzca, święty Kościoła katolickiego.

Herb Moskwy przedstawia św. Jerzego Zwycięzcę (Swiatogo Gieorgija Pobiedonosca), zabijającego włócznią smoka. Jego barwy znalazły się na fladze Rosji ustanowionej w 1699.

Scena ta znana jest z ikon i opowieści ludowych.

Żywot świętego i legenda

We wtorek, 29 kwietnia 2014 odbędzie się XLIV sesja Rady Miejskiej, jednym z punktów w porządku obrad będzie projekt uchwały,  w sprawie woli ustanowienia Świętego Jerzego patronem miasta Goleniowa.
Pomijam fakt, że radni naszej gminy nie mają większych problemów do omawiania niż powołanie na patrona świętego, choć tyle spraw wręcz wymagały by rozpatrzenia. Sam jestem katolikiem i mi osobiście piecza jakiegokolwiek świętego nad gminą by nie przeszkadzała , choć ze względu na mieszkających w naszej gminie ateistów oraz wyznających wiarę w Boga w innej religii, powstrzymał bym się od powoływania w ogóle patrona.
W tym wszystkim najdziwniejsze jest to, że w istnienie postaci św Jerzego powątpiewa nawet sam kościół katolicki. (a raczej nie posiada dokumentów)

Ale do rzeczy :




Święty Jerzy nie może być traktowany jako postać historyczna, gdyż nie został upamiętniony w żadnych wczesnych dokumentach, które mają wartość historyczną. Ale faktem jest istnienie legend na temat jego istnienia oraz dokumentów mówiących o tej postaci napisanych sporo lat po niby jego urodzeniu się. Nawet miejsca jego urodzenia podawane są dwa


Współczesna legenda

Jerzy urodził się w chrześcijańskiej rodzinie w drugiej połowie III wieku. Źródła podają dwie wersje miejsca urodzenia: Coventry w Anglii oraz Kapadocję, dawną krainę leżącą w Turcji, stamtąd właśnie pochodził jego ojciec. Materiały archiwalne Biblioteki Brytyjskiej wspierają wersję o jego narodzinach w regionie Levand, prawdopodobnie w Ramleh. Jego matka była Żydówką z Lyddi (obecnie Lod w Izraelu). Wróciła do swojego miasta jako wdowa z młodym synem, gdzie zapewniła mu edukację.
Chłopak podążył za przykładem ojca wstępując do armii rzymskiej zaraz po osiągnięciu pełnoletności. Był dobrym żołnierzem i jego pozycja w wojsku stale wzrastała. Został trybunem ludowym oraz otrzymał tytuł hrabiego. Podczas postoju cezara Dioklecjana w Nikomedii należał do jego osobistej ochrony.
W 303 roku Dioklecjan wydał edykt zezwalający na prześladowania chrześcijan na terenie Imperium. Cezar Galeriusz był prawdopodobnym inicjatorem wydania tej decyzji i kontynuował prześladowania podczas swojego panowania (305–311). Jerzy był zmuszony do uczestnictwa w prześladowaniach, chociaż sam był chrześcijaninem i krytykował tę decyzję. Rozwścieczony Dioklecjan nakazał torturować go i zabić.
Po różnych torturach Św.Jerzy został zabity przez ścięcie pod murami miejskimi Nikomedii, 23 kwietnia 303 – 305 roku. Ciało Jerzego wróciło do Lyddi, gdzie zostało pochowane. Wkrótce potem chrześcijanie zaczęli modlić się do niego, jako do męczennika.

Czy Święty Jerzy jest świętym?

Otóż w tym punkcie nasuwa mi się to samo pytanie jakie nasunęło się Papierzowi Janowi XXIII . Istniał św. Jerzy czy nie istniał ?
Postać świętego i jego żywot nie opiera się na żadnych wiarygodnych dokumentach . Postać Jego opisano na bazie legend i podań .


Wg niektórych źródeł Jerzy (jako święty) został usunięty z listy świętych przez papieża Jana XXIII, jako nieistniejący naprawdę.

Oto anegdota opisana i opowiedziana przez Stefana Kisielewskiego w książce pt "Abecadło Kisiela":

Rozgniewany [Stanisław Mackiewicz-Cat, były premier emigracyjny] zadzwonił tu:
— Co ten wasz szef wyrabia?
— ...Jaki szef?
— No ten Jan XXIII.
— No cóż ci takiego złego zrobił Papież?
— Jak to, skasował św. Jerzego, czy on zwariował? Święty Jerzy — patron Litwy, patron Anglii.
Ja mówię:
— Tak, ale podobno św. Jerzy nie istniał.
A Mackiewicz:
— To co z tego. A Pan Bóg istnieje?

I tu należy dopowiedzieć

Lecz nie całkiem prawdziwa jest ta informacja gdyż, istnieje w Kościele księga zwana Martyrologium. Są w niej zapisane informacje o wszystkich świętych , ale księga wydawana jest po łacinie. Właściwie już od setek lat naukowcy starają się dociec, na ile prawdziwe są tam zapisy o niektórych świętych, a na ile są to legendy. Dlatego zdecydowano się nie umieszczać w nim na nowo tych, których życie, tożsamość, nie są pewne. Nie jest to "skreślenie" z listy świętych. Ale wyraz wątpliwości, co do faktu istnienia tej czy innej osoby. Sprawa dotyczy więc tylko tych, którzy uznani zostali za świętych przed wprowadzeniem procesów kanonizacyjnych.

A właśnie Papierz Jan XXIII rozpoczął etap porządkowania "spisu" pod względem zgodności z dokumentacja historyczną na ICH temat.


Nie wypowiadam się co do zasadności powołania czy też nie Tej osoby na patrona miasta, ale dla samej ścisłości jak już ktoś się upiera to może radni powinni zastanowić się nad postacią , co do której istnienia nawet kościół Katolicki nie ma wątpliwości. 

Mamy już przykład pomnika pewnego sierżanta , z którym miasto ma pasztet

Choć może to i zasadne aby Święty Jerzy był partonem Miasta Goleniów, gdyż jest między innymi patronem więźniów, a więzienie mamy znane.


Andrzej Bugajski


źródła

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99ty_Jerzy#cite_note-1
http://www.cerkiew.pl/index.php?id=swieci&tx_orthcal[sw_id]=445&cHash=298188b5ca
http://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/85af8
http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/04-24a.php3
cytat z Stanisław Cat-Mackiewicz w: "Abecadło Kisiela" Stefan Kisielewski
        
       



Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://www.goleniow.net.pl/news.php?extend.4819 )


Czas generowania: 0.0152 sek., 0.0016 z tego dla zapytań.