WiadomośćFoka z jeziora Dąbie
(Kategoria: Ciekawostki)
Dodane przez admin
poniedziałek 15 kwietnia 2013 - 15:41:19


Obserwacja foki odpoczywającej na brzegu jeziora Dąbie.




Foto: Piotr Wizła
 
W dniu 03.04 i 07.04.2013 Pan Piotr Wizła dokonał na jeziorze Dąbie obserwacji foki odpoczywającej na brzegu.

Jest to bardzo ciekawe zdarzenie lecz pamiętajmy o paru ważnych aspektach takiego spotkania.


Foki na polskim wybrzeżu Wszystkie ssaki morskie chronione są Ustawą o ochronie przyrody z 2004r. Akt ten obejmuje urzędową ochroną wszystkie foki oraz morświny na terenie Polski. Ustawa ta zakazuje każdemu łapania, niepokojenia (także poprzez fotografowanie lub filmowanie!), polowania, zabijania oraz posiadania żywych lub martwych (także części ich ciał) ssaków morskich. Jedynym wyjątkiem, nie objętym powyższymi zakazami, są podmioty, które uzyskały specjalną zgodę ministerialną. Do nich należy Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, która na mocy specjalnego zezwolenia ministra ochrony środowiska ma prawo do prowadzenia obserwacji w terenie, zbierania dokumentacji fotograficznej a także do zabierania z polskich plaż tych zwierząt, których stan wymaga fachowej interwencji a także martwych ssaków morskich oraz ich części. Wszystkie ssaki morskie, po udanej rehabilitacji w helskiej placówce, wypuszczane są z powrotem do ich naturalnego środowiska.  Ponieważ foki bywają coraz częstszymi gośćmi na polskim wybrzeżu poniżej znajdziecie Państwo kilka wskazówek, których bezwzględnie należy przestrzegać (dla dobra tak swojego, jak i fok) w razie spotkania z tymi zwierzętami. Pamiętajmy, że ich przyszłość zależy od każdego z nas!

PAMIĘTAJ!  
Wszystkie gatunki fok są ustawowo objęte w Polsce ścisłą ochroną Każdy, kto zakłóca im spokój łamie prawo!  

Gdy spotkasz fokę: Co robić?





  • Nie zbliżaj się! Pamiętaj - foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć!
  • Pozwól foce wyjść na brzeg!  Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne!
  • Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer naszej całodobowej gorącej linii  Plus  601–88–99–40 !
Pamiętaj!
  • Foka na plaży lub w morzu jest u siebie! To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku! Uszanuj to!
  • Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby!Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu ! 
  • Zawiadom Stację Morską UG w Helu!  Pracujący tu specjaliści podpowiedzą Ci co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków.            
(telefony całodobowe:  601-88-99-40 lub 58 / 675-08-36)   


INFORMACJA ZE STRONY -LINK-




Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://www.goleniow.net.pl/news.php?extend.4278 )


Czas generowania: 0.0101 sek., 0.0017 z tego dla zapytań.