WiadomośćFilmowe eksperymenty
(Kategoria: Wieści z Gminy Nowogard)
Dodane przez admin
czwartek 17 lipca 2008 - 16:50:36

KURIER SZCZECIŃSKI Tegoroczne „Lato z Muzami” stoi pod znakiem warsztatów artystycznych i trójstronnej wymiany młodzieży z Polski, Niemiec i Serbii. Warsztaty plastyczne, fotograficzne, taneczne, ceramiczne, filmowe, a nawet... szczudlarskie i teatru ognia, to okazja do kształtowania twórczego warsztatu, ale także znakomity pretekst do poznania Nowogardu i okolic.Przykładem na to są warsztaty młodych filmowców, prowadzone przez reżysera i jednocześnie wykładowcę łódzkiej „filmówki” Pawła Siedlika, podczas których realizowane są impresje filmowe. Ich scenograficznym bohaterem jest sam Nowogard i jego piękne okolice. - Sześciu młodych filmowców z Polski, dwóch Niemców i dwóch Serbów przygotowuje pięć impresji i etiud filmowych, których inspiracją jest to, co spotykają i co widzą w Nowogardzie. Warsztaty filmowe podczas „Lata z Muzami” prowadzę już po raz siódmy, bo tu jest inspirujący do filmowej roboty klimat – mówi Paweł Siedlik.
„Lato z Muzami” jest jedną z najpoważniejszych imprez kulturalnych w regionie.Oficjalnie trwa w tym roku tydzień, w praktyce dwa razy dłużej, a to z racji wspomnianych warsztatów dla młodzieży, prowadzonych przez wybitnych specjalistów z poszczególnych dziedzin sztuki.

Akcent imprezy położony jest na projekcje filmowe i spotkania z wybitnymi przedstawicielami sztuki małego i dużego ekranu. W tym roku głównym gościem „Lata z Muzami” był reżyser Krzysztof Zanussi, który otrzymał Honorowego „Laura Cisowego”.
Mieliśmy wczoraj okazję przyjrzeć się kilku prowadzonym w Nowogardzim Domu Kultury warsztatom. Zamierzeniem większości z nich jest udział we wspólnym projekcie końcowym – będzie to spektakl plenerowy zatytułowany „Droga” w reżyserii Zbigniewa Szymczyka.- Łączymy w tym przedstawieniu cztery różne formy teatru plenerowego, elementy sztuki cyrkowej, ze szczudlarzami i żonglerami ognia, teatrem tańca i teatrem lalkowym. Przedstawienie to jest maksymalnie uproszczoną metaforą ludzkiego życia. Prowadzi przez nie widzów lalka, animowana przez jednego z uczestników warsztatów teatralnych, która przemierza wiosnę czyli młodość, lato czyli dojrzałość fizyczną człowieka, jesień jako czas wspomnień i nostalgii i zimę jako nieuchronny koniec życia – mówi reżyser. Każdy dzień festiwalu obfituje w darmowe projekcie filmowe, wśród których znajduje się sześć obrazów Zanussiego. Dzisiaj na scenie plenerowej możemy zobaczyć m.in. „Barwy Ochronne” i ciekawy film prod. czeskiej „Wycieczkowicze”. Oprócz tego wystąpi popularny zespół wokalno-instrumentalny promowany przez radiową Trójkę „Koniec Świata”.
Marek OsajdaWięcej w dzisiejszym papierowym wydaniu "Kuriera Szczecińskiego"
informacja http://www.kurier.szczecin.pl
Zapraszamy do zakupu i czytania tego poczytnego dziennika


Źródło: Goleniów net - Portal Powiatu Goleniów
( http://www.goleniow.net.pl/news.php?extend.1215 )


Czas generowania: 0.0130 sek., 0.0013 z tego dla zapytań.